שחר לולב, אדריכל ומעצב | מבעלי משרד SO Architecture
אדריכלות זה מקצוע שבוחר בך, לא אתה בוחר בו. זה משהו שנובע מתוך צורך, שבוער בך מבפנים ולמי שזה ככה אצלו – אין לו מה לחשוש.

בונה מודלים מילדות

שמי שחר לולב ואני אדריכל ואחד מבעלי משרד האדריכלות SO Architecture גדלתי בקיבוץ עין החורש בעמק חפר. מאז שאני זוכר את עצמי, אני מצייר ובונה מנסרות גיאומטריות מנייר ומודלים – בדיעבד, אני רואה קשר רב למקצוע שלי היום.
"הייתה הערכה רבה לכשרון שלי בקיבוץ ונתנו לי את הבמה: הייתי הצייר של הקיבוץ, הייתי המעצב של המדרחובים, מכין את התפאורות של פורים. "
זכור לי שכילד הכרתי מישהו שהלך ללמוד אדריכלות, והיה נדמה לי שזה כיוון טכנולוגי והנדסאי יותר ולא מספיק יצירתי. אז הלכתי ללמוד עיצוב גרפי, ואחרי שנת המבואות הראשונה הבנתי שאני רוצה לעצב חללים. שם החלטתי שאני רוצה להיות אדריכל.

התחנה הראשונה שלי

בויצו חיפה זכיתי לקבלת פנים חמה ומשפחתית ולשמחתי אפילו הכירו בחלק מהמקצועות שכבר למדתי בלימודי התואר בעיצוב גרפי. לא הסתכלו רק על הניירות והציונים אלא על מי אני ומה אני יודע לעשות. אהבתי מאוד את היחס הזה וכמובן שהחלטתי להירשם. מאוד נהנתי מהלימודים בקבוצות קטנות,
"הייתה לי הרגשה שאני יכול לבחור לעצמי את הנושאים בהם אני יכול להתעמק ושסומכים עלי. הלימודים היו מאוד תובעניים וקשים והעובדה שנהניתי ללמוד בויצו חיפה עזרה לי מאוד להצליח בהם."
המורים היו אנשים שיש להם מה לתת, שיודעים גם להקשיב וגם לכוון.

להשאיר חותם בדרך שלי

עם תום הלימודים עבדתי במשרד אדריכלים כשכיר במשך 7 שנים, לאחר מכן קידמו אותי לשותף. על אף ההערכה שקיבלתי שם הבנתי, שלהישאר איתם משמעו לא לעשות את סוג האדריכלות שאני באמת רוצה לעשות, מאחר שאני מוגבל לדרך ולאופי שלהם. החלטתי לצאת ולהשאיר את החותם שלי, ושכל רגע של עיכוב מונע ממני מלממש את הדרך שלי. יחד עם עודד רוזנקיאר, שכיר נוסף מאותו משרד שהיה לי חיבור טוב איתו, הקמנו ב-2007 בשער העמקים את SO Architecture. אנחנו מתעסקים עם טווח רחב של אדריכלות ועיצוב – פרויקטים פרטיים ומסחריים, זאת, בזכות המנעד הרחב של יכולות המשרד. עשינו דרך מרשימה ויוצאת דופן יחסית לזמן הקצר בו אנו פועלים: השתתפנו ב-17 תחרויות תכנון וזכינו ב-12 מהן. הגדולה והחשובה בהן הייתה תכנון מוזיאון הטבע בירושלים, פרויקט בסדר גודל של 23 אלף מטר. למתלבטים לגבי לימודי אדריכלות אני ממליץ ללמוד כיצד להקשיב לאנשים עם ידע וניסיון, לדעת להחליט מה נכון עבורך ולאיזה כיוון אתה רוצה ללכת ולא לפחד ללכת בכיוון הזה, לא לפחד ממכשולים, מפרויקטים קשים, או מהרבה עבודה. לא בהכרח לחפש את הדרך הקלה, אלא את הדרך שלך – ולא לחשוש ללכת בה.
"אדריכלות זה לא מקצוע שלומדים בשביל להביא תעודה להורים – זה מקצוע שאתה הולך אליו כי יש לך דרייב פנימי. אדריכלות היא אולי אחד המקצועות שמחבר בין אמנות לאומנות, ומי שזה בוער בו – ויצו חיפה הוא מקום מצוין שרואה את האנשים שבו וזהו בהחלט מקום שאפשר לצמוח בו."
בוודאי שיש הרבה פחדים במהלך הדרך, אך צריך להתגבר על התחושה. אני רואה את עצמי ממשיך לתכנן בתים, שכונות ומוזיאונים. ובמקביל מתעסק עם דברים חדשים שמעניינים אותי, שלא עשיתי אתמול. אדריכלות זה מקצוע שבוחר בך, לא אתה בוחר בו. זה צריך להיות משהו שנובע מתוך צורך או ממשהו שאתה מאוד אוהב לעשות. משהו שבוער בך ומי שזה ככה אצלו – אין לו מה לחשוש.
נותרו מקומות אחרונים
נותרו מקומות אחרונים!
התחנה הראשונה שלך מתחילה כאן
לפרטים ולמידע נוסף:
תודה על פנייתך,
נחזור אליך בהקדם